Przejdź do treści

Jedyny taki dzień w roku

Wybierasz się w marcu do Aten? Masz szczęście, bo możesz trafić na naprawdę wyjątkowy dzień! Zobacz, jak Grecy obchodzą Dzień Niepodległości i sprawdź, jak się przygotować do tego dnia, by nic cię nie zaskoczyło.

Każda pora roku jest dobra, by wybrać się do Grecji i poćwiczyć znajomość języka. Z początkiem wiosny kwitną tu pięknymi kolorami kwiaty, wszędzie panoszy się zieleń i zaczyna już mocniej przygrzewać słońce. Może i ty lubisz podróżować wtedy, gdy na ulicach jeszcze nie ma zbyt wielu turystów? Jeśli tak, masz szansę trafić na grecki Dzień Niepodległości, który obchodzi się w ostatniej dekadzie miesiąca, gdy Grecy pomału myślą o zdejmowaniu tradycyjnej martenicy.

Dlaczego 25 marca?

Data Święta Niepodległości jest związana z wybuchem powstania antytureckiego (Ελληνική Επανάσταση). Choć działania wojenne rozpoczęły się wcześniej, to właśnie 25 marca w 1821 roku, dzień Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, uznaje się za święto narodowe. Dziewięć lat później, po długich walkach, w 1830 roku Grecja odzyskała niepodległość i wyzwoliła się spod trwającej niemal 400 lat okupacji osmańskiej.

Jak świętują Grecy?

Dzień wcześniej w szkołach dzieci biorą udział w imprezach i apelach, na których czytają patriotyczne wiersze i śpiewają piosenki. W Święto Niepodległości uczniowie uczestniczą w paradach, do których przygotowują się wcześniej i które odbywają się w całym kraju. W pochodach biorą też udział studenci oraz przedstawiciele innych służb i grup. Największy z udziałem wojskowych odbywa się w Atenach. Jeśli będziesz w Grecji 25 marca, to z wielkim prawdopodobieństwem trafisz na takie wydarzenie! Tradycyjnym daniem w tym dniu jest smażony dorsz – bakaliaro (μπακαλιάρο) oraz purre z czosnku, czyli skordalia (σκορδαλιά). Spróbuj zamówić go w tawernie. Nie zapomnij złożyć życzeń „chronia polla” (Χρόνια πολλά!) napotkanym Grekom!

Co musisz wiedzieć?

Weź parady pod uwagę, planując swój wyjazd. Jeśli musisz dotrzeć w konkretne miejsce na czas, może będzie trzeba zmienić trasę lub wyruszyć wcześniej, by zdążyć. Nie zostawiaj na ten dzień zakupów, bo wszystkie sklepy są wówczas zamknięte. Jeśli natomiast planujesz zwiedzanie, sprawdź, czy wybrane atrakcje będą dostępne. Może masz ochotę wybrać się na wspólną biesiadę, tak jak wielu Greków tego dnia? Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, ciesz się tym, że udało ci się znaleźć w Grecji w tak wyjątkowy dzień w roku. Poczuj świąteczną atmosferę i zobacz Greków w tradycyjnych strojach narodowych!