Przejdź do treści

Co możesz robić w Grecji w czasie karnawału?

Rio de Janeiro, Wenecja… a może Patras? U nas karnawał już w pełni, ale w Grecji dopiero się zaczyna. Zobacz, czego doświadczysz w tym czasie w Grecji i na jakie wydarzenia warto zwrócić uwagę.

Zima w Grecji – będzie się działo!

Na karnawał (Απόκριες) w Grecji możesz w tym roku trafić, jeśli zaplanujesz podróż między 5 a 26 lutego. Το czas pełnej wolności, dzikiej radości i zabawy bez granic! Poniedziałek tuż po karnawale rozpoczyna okres Wielkiego Postu i zwany jest tutaj Czystym Poniedziałkiem – Καθαρά Δευτέρα (kathara deftera). Jeśli możesz, zostań jeszcze dzień po zakończeniu karnawału, żeby nie przegapić tego dnia. Właśnie wtedy bowiem zgodnie z tradycją Grecy wychodzą całymi rodzinami na zewnątrz, by puszczać latawce. Wykorzystaj tę okazję na ćwiczenie greckiego. A co ciekawego robią Grecy podczas karnawału?

Największy karnawał w Grecji

Jeśli chcesz wziąć udział w najhuczniejszych obchodach, koniecznie jedź do Patras. Tamtejsze święto ma już ponad stusiedemdziesięcioletnią tradycję. To trzecie co do wielkości miasto Grecji co roku wypełniają tłumy postaci w karnawałowych strojach, a podczas parad można podziwiać ogromne kolorowe postacie na platformach, nawiązujące żartobliwie do wydarzeń minionego roku. Z Aten do Patras dojedziesz samochodem w dwie i pół godziny.      

Spotkanie z Dionizosem

Daty karnawału wyznaczają święta kościelne, ale źródłami sięga on jeszcze czasów pogańskich, między innymi kultów Saturna i Dionizosa. Te tradycje kontynuuje się również dziś w postaci procesji fallicznych ku czci starożytnego boga płodności i wina. Jeśli będziesz w Atenach, załapiesz się być może na falloforia (φαλληφορία), pochód w samym centrum stolicy 25 lutego. Zobacz to na własne oczy i pękaj ze śmiechu, poznając prawdziwe źródła komedii.

Zakazane zabawy

Ζ fallicznych obchodów karnawału słynie również Tyrnawos, gdzie odbywa się μπουρανί (burani) – święto, które wywoływało takie kontrowersje, że zakazywano jego obchodów. Jeśli lubisz przygody, sprawdź sam, czy słusznie i naucz się jednej z tradycyjnych pieśni! Pamiętaj tylko, by nie śpiewać jej potem w metrze. Jeżeli interesujesz się folklorem i muzyką ludową, może spodobać ci się pomysł wycieczki do Kozani lub wreszcie rejsu na Skiros. Czy wiesz, że ta wyspa ma własną górę Olimp? Na Skiros spotkasz tradycyjnie przebrane postacie – obwieszonego ogromnymi dzwonkami Starca z Żoną w przerażających skórzanych maskach albo Cudzoziemca. To tylko niektóre przykłady, bo jak widzisz, Grecja obfituje w ciekawe karnawałowe tradycje – jeśli masz ochotę na zabawę, na pewno znajdziesz wśród nich coś dla siebie.